Сладки от социалистическото детство – Орехчета
Ако имам любими сладки, с които свързвам детството си от 80-те години...то те са точно 3 вида: кошнички, прасковки и орехчета. Забавното, е че всички тези сладки имат пълнеж от крем, характерни са за 70-те и 80-те години на родната ни действителност и са били приготвяни във всеки дом. Да ама не! Цял живот аз преживявах факта, че най-любимите ми от всички любими сладки – орехчетата, не се приготвят у дома, поради липса на подходяща форма. Да майка приготвя уникални прасковки и кошнички с крем, но...не са орехчета. И така времето отлетя, докато не станах на 35 години и докато търсех различни идеи за бисквити попаднах на форма за орехчета – точно в навечерието на Коледа. После в празничната еуфория идеята за орехчета беше изтласкана на заден план...до миналата събота. Да в събота в ранни зори 6:15 часа сутринта, след една безсънна нощ си поръчах преса за сладки орехчета. Пресата пристигна скорострелно и така още в понеделник успях да приготвя (вярно в отрязъка 20:00 -23:00 часа) любимите си класически соц. сладки.
Съставки:
За бисквитите:
125 гр. меко масло
¼ ч.ч. кисело мляко
3 ч.ч. пресято брашно
¼ ч.л. сода бикарбонат
½ ч.ч. пудра захар
2 яйца
Подправки: ванилия, стрит махлеб
За крема:
700 мл. прясно мляко
3 с.л. захар (ако обичате много сладък крем, може да сложите 4 с.л.)
1 пак. пудинг (може да го замените с 2 с.л. нишесте/брашно, пак. ванилия и 1 яйце)
В дълбока купа смесете яйцето със захарта, после добавете мекото масло, подправките и разбъркайте добре. Прибавете киселото мляко с разтворената в него сода, и след като се оформи хомогенна смес добавете и брашното.
От всички съставки трябва да оформите меко и незалепващо тесто. Готовото тесто оформете на малки топчета, големи колкото лешник. Загрейте формата за орехчета на котлона (трябва да я нагрявате само от едната страна (тази в която са дупките) и не е необходимо да я мажете с нищо, защото самото тесто е маслено. Когато формата ви е нагорещена я отворете, поставате във всяка дупчица по едно топче от тесто, притиснете с горната част на пресата до край и оставете така за около 1-2 минути, докато формичките се изпекат.
Когато бисквитите са готови, извадете ги от формата и поставете нова порция маслени топчета, затворете пресата докрай и оставете до изпичане, а после извадете (следете сладките ви да са светло кафяви а не тъмно кафяви, сладките се изпичат много бързо при добре нагрята форма)....И така докато изпечете всички орехови формички.
Когато сте готови с бисквитите, започнете приготвянето на крема. Кипнете млякото заедно със захарта, разтворете в 20-30 мл. мляко сместа за крема (пудинга или нишестето, яйцето и ванилията) и добавете към млякото. Ако използвате яйце в сместа, добавете внимателно, за да не пресечете яйцето. Бъркайте без да спирате, за да избегнете загарянето и образуването на бучки в крема, до сгъстяването на сместа и нейното завиране.
Когато кремът ви е готов започва забавлението – а именно – пълненето на ореховите черупки с горещия крем и слепването им две по две. Малко пипкава работа, лепкава и може би малко пареща, заради горещия крем...но забавлението ви е в кърпа вързано.
Готовите слепени орехчета приберете в кутия и покрийте с фолио. Оставете ги поне за 6 часа, най-добре за цяла вечер, за да може кремът да попие в бисквитеното тесто и да направи орехчетата меки, сочни и вкусни.